Очолює санітарно - гігієнічний відділ Ніжинської міської санітарно-епідеміологічної станції лікар з загальної гігієни Степаненко Василь Анатолійович з 2008 р. Закінчив санітарно - гігієнічний факультет Київського державного медичного університету ім. академіка О.О.Богомольця в 2005 р. Працює лікарем з загальної гігієни. Має значний теоретичний та практичний рівень підготовки. Постійно проводить роботу по удосконаленню планування, форм та методів праці спеціалістів санітарно-гігієнічного відділу. Визначає обсяги лабораторних досліджень об’єктів природного навколишнього середовища, працює в тісному контакті з управліннями Ніжинської міської ради при вирішенні питань, які входять до компетенції санепіднагляду. Приймає участь в роботі архітектурної ради, комісії по виділенню земельних ділянок та забезпеченню санітарно-гігієнічного контролю за реалізацію генерального плану міста.
Санітарно-гігієнічний відділ - це структурний підрозділ санепідустанови, призначений для здійснення санітарно-гігієнічного нагляду з метою охорони здоров’я населення і профілактики інфекційної та соматичної захворюваності на виконання Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». В своїй роботі спеціалісти відділу керуються і іншими законами України: «Про охорону навколишнього середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про відходи», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про основи містобудування», іншими.
До складу санітарно - гігієнічного відділу входять: комунальне відділення (лікар Дуднік М.А.), відділення гігієни праці (лікар Ганенко М.М.), відділення гігієни харчування (лікар Єфімова Л.С.), відділення гігієни дітей та підлітків (лікар Замишляк С.С.). Штатна укомплектованість відділу лікарями складає 100% , з яких 60% мають вищу кваліфікаційну категорію. Лабораторне забезпечення відділу здійснюється бактеріологічною лабораторією та санітарно-гігієнічною лабораторією установи, згідно річних планів роботи.
Основними приоритетними напрямками діяльності санітарно-гігієнічного відділу є:
- здійснення санітарно-епідеміологічного нагляду за дотримання вимог санітарного законодавства органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами з питань профілактики інфекційної захворюваності міста, покращення екологічної ситуації, станом питного водозабезпечення, харчування, нормативних умов праці, навчання та виховання дітей;
- контроль за санітарно-епідеміологічною ситуацією на території міста та підготовка пропозицій органам виконавчої влади, щодо забезпечення заходів та упередження розповсюдження інфекційних хвороб, профілактики захворювань населення та оздоровлення навколишнього середовища;
- спеціалісти відділу вживають заходи для припинення порушень санітарного законодавства та притягнення до відповідальності посадових осіб винних у вчиненні таких правопорушень;
- проводять державну санітарно-епідеміологічну експертизу, обстеження, розслідування, лабораторні і інструментальні випробування і інші види оцінки господарської діяльності, продукції, послуг, проектної документації і видають висновки щодо їх відповідності санітарних норм.
В минулому році під державним санепіднаглядом в місті знаходилось 328 об’єктів різних форм власності, в тому числі, комунальних – 74, харчових – 170, дитячих та підліткових – 102, промислових - 76. За минулий рік фахівцями санітарно - гігієнічного відділу розглянуто 49 звернень, пов’язаних з відводом земельних ділянок під будівництво. Розглянуто 39 проектів, з них 30,8 % відхилені від узгодження за порушення санітарного законодавства, крім того, на будівельні та проектні організації накладено 2 штрафів, будівництво 2 об’єктів призупинялося постановою головного державного санітарного лікаря міста.
Виконано 29366 лабораторних аналізів, в тому числі, бактеріологічних 19556. ( позитивний результат мали 261). Виконано 24521 тис. досліджень на збудників паразитарних хвороб, позитивний результат мали 292, що складає - 1%.
За результатами лабораторних досліджень питної води сьогодні можна стверджувати, що водогін міста є епідемічно безпечним об’єктом, досліджені проби питної води (близько 1080 аналізів, не відповідали вимогам державного стандарту - 11). По санітарно-хімічним показникам 416, не відповідали вимогам державного стандарту - 9 за рахунок підвищеного вмісту заліза.
Так як основною приоритетною задачею діяльності санепідслужби
залишається упередження надходження до споживачів неякісних та
небезпечних для здоров’я продуктів харчування, в минулому році
досліджено 2616 зразків харчових продуктів на відповідність медико
біологічним показникам та гігієнічним показникам, з них 56 не
відповідали вимогам.
Мікробіологічна якість харчових продуктів протягом останніх 3-х років
залишається стабільною, відсоток незадовільних проб складає 7,46% за
рахунок погіршення якості продуктів в торгівельній мережі.
Досліджено 536 проб харчових продуктів на радіоактивні речовини(всі проби були негативні).
Токсиканти в харчових продуктах не виявлялись.
З реалізації знято 1723 кг недоброякісних харчових продуктів.
За порушення санітарного законодавства фахівцями санітарно-гігієнічного відділу в минулому році накладено 264 штрафів на посадових осіб. Винесено 237 постанов головного державного санітарного лікаря міста на призупинення експлуатації об’єктів.